Zloženie vlasu

Pri dnešných moderných technológiách to nie je žiadnym problémom vidieť pod mikroskopom presné zloženie vlasu a premietnuť ho do 3D podoby. Biologické zloženie vlasu nám takisto napovie o jeho podstate. Základnú stavbu vlasu tvorí pokožka, kôra a dreň. Vzhľadom k tvaru vlasu sa vlas skladá z cibuľky, korienka a stonky.

 

Vlasy rastú v troch etapách: Prvou etapou je rast, druhou odumretie a treťou vypadnutie vlasu. Tieto etapy sa opakujú v cykloch a každá etapa trvá určité obdobie. Takže z jedného miesta – folikuly vyrastie vlas niekoľkokrát za sebou približne za dobu 3–6 rokov.

 

Prekrvením (krv) vlasovej pokožky sa vyživujú cibuľky vlasu a tie odovzdávajú nemalé genetické informácie o majiteľovi vlasov. Takže keď sa hovorí, že vlasy prezrádzajú zdravotný stav človeka, tak môžu prezradiť aj veľa iného – „toho genetického“.

 

Vlasy rovnako ako chlpy a nechty patria medzi kožné deriváty, ktoré vznikajú tvorbou keratínových buniek a bielkovín. Nám najpodobnejšie cicavce – Opice nám jasne ukazujú prečo sa od nich odlišujeme. Niektoré časti máme chlpmi a vlasmi nepokryté (chvalabohu :) aj keď niektorí jedinci…

 

Pokožka vlasu/kutikula

Povrchový plášť (pokožku) vlasu tvoria drobné šupinky ktoré voľným okom sotva zbadáme. Ale práve tie šupinky a ich usporiadanie pôsobia na naše zrakové centrum tak, že sa nám zdá, akoby sa vlasy leskli. Tieto šupinky teda obaľujú vlas a chránia jeho kôru pred poškodením – svetlo, voda, teplo… Postupne odumierajú a tvoria sa nové a tak sa recyklujú. K ochrane vlasu sa pridáva funkcia mazovej žľazy, ktorá vlas konzervuje a tak menej prepúšťa vodu.

 

Kôra /kortex

Kôra je tvorená vláknitými bunkami v podobe veľmi jemných keratínových (bielkovinových) vlákien, ktoré sú základným stavebným prvkom vlasu. Ich vlastnosťami je pevnosť, pružnosť, hrúbka vlasu, zvlnenie a elasticita. Farebné pigmenty ktorými sa naše vlasy odlišujú zabezpečuje látka melanín, ktorá je súčasťou kôry vlasu. Podľa toho aký druh melanínu produkuje naše telo máme zafarbené vlasy. Vekom sa pigmentácia stráca až kým vlasy nezosivejú, teda už neobsahujú dostatočné množstvo pigmentu. Niektorým ľuďom to so šedými vlasmi „sekne“, tí ostatní si vlasy farbia :) – to bol vtip.

 

Dreň/medula/

Dreň sa nachádza vo vnútri vlasovej stonky a je zložená z buniek, ktoré nazývame keratínové bunky (bielkoviny). Dreň sa nenachádza v celom vlase po jeho dĺžke, ale obyčajne len v korienkoch v záležitosti od dĺžky vlasu. Keratín je hlavným stavebným materiálom – prvkom, ktorý tvorí vonkajšiu vrstvu ľudskej kože, ale nachádza sa aj vo vnútri vlasu – vo vlasovej stonke, chlpoch, a nechtoch. Keratín sa dá sa aj vyrobiť. Vyrobený keratín sa využíva na spájanie vlasov za studena, alebo za horúca.

Doručenie do 24 hodín

Už nemusíte čakať dlhé dni na svoj tovar.

Kuriér nad 200€zadarmo

Rýchle a spoľahlivé doručenie priamo k Vám.

Darček za nákup

Ukážeme Vám, ako si Vás vážime.

Newsletter